Je velmi snadné někomu ublížit,ale jen málokdo umí pomoci zahřát bolavé srdíčko...

Italský chrtík

11. srpna 2008 v 21:46 | Ifetky |  Rasy psů ►
Pohyb - je pružný a harmonický.
VÝŠKA:
Pes a fena má v kohoutku 32 až 38 cm.
VÁHA:
Do 5 kg.
SRST:
Srst - rovná, jemná, jednotně zbarvená. Přípustné barvy jsou: černá, břidlicově šedá a plavá v jakémkoli odstínu. Bílé znaky se tolerují na hrudi (zepředu, tj. na prsou) a na tlapkách.
CHARAKTER:
Italský chrtík je přítulný, jemný, citlivý, veselý, rychlý, inteligentní pes.
PÉČE:
Vyžaduje pravidelné procházky a fyzické zátěže.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Italský chrtík se průměrně dožívá 11 až 13 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovecký pes
VYUŽITÍ DNES:
Společník.
POPIS:
Hlava je dlouhá, tě­lesný formát je kvadratický, tělesné li­nie a tvary ve zmenšení připomínají greyhounda a zejména arabského chrta - sloughi, celek je ovšem jemnější a elegantnější, což zdůrazňuje zvýšená pohyblivost a půvabné postoje. Je o něm možno hovořit jako o vzoru elegance a vybraných způsobů. Je čilý, inteligentní a něžný.
PŮVOD:
Kořeny plemene sahají až do starověkého Egypta, italští chrtíci mají původ v miniaturních chrtech ze severní afriky.
Pravděpodobně nebyl italský chrtík ve své minulosti nikdy ničím jiným, než společenským psem. Je jím již déle než dva tisíce let. Jeho existence na egyptském královském dvoře jako by předurčila jeho další oblibu. Vždy byl chován především příslušníky královských a šlechtických rodů, často býval společníkem vysoce postavených dam. Jedním z mnoha jeho příznivců byl Bedřich Veliký (pruský král), který měl údajně okolo padesáti chtíků na svém císařském dvoře.
Býval často zbytečně hýčkán, ba rozmazlován. Populárním, a tedy hojně chovaným, se stal v 19. století. Bohužel to na plemeno mělo negativní vliv.
Proto od počátku dvacátého století probíhala regenerace chovu. Dnešní podobu italský chrtík získal ve čtyřicátých letech dvacátého století.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama